TC kimlik no ile soy ağacı çıkarmak mümkün mü?

TC kimlik no ile soy ağacı çıkarmak mümkün mü?

yonetim No Comment
Bilim

Günümüzün popüler sorularından olan soy ağacı cıkması bu konuda sizin görüşleriniz nedir ? tc kimlik numarasıyla soy ağacı cıkarmı ?

Soy Ağacı öğrenme ve sorgulama işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından belirlenmiş bilgi edinme kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Soy ağacı öğrenme işlemleri yapılırken genel olarak kuşak üzerinden hareket edilmektedir. Yani 3 kuşak öncesi veya 5 kuşak öncesi şeklinde bir hesaplama yapılmaktadır. Nüfus Müdürlükleri tarafından verilen Nüfus kayıt örnekleri ve TC kimliklerimiz sınırlı sayıda bilgiler vermektedir. Bu anlamda Soy ağacı bulmak için öncelikle bilgi edinme kanunu çerçevesinde ilgili birimlere başvurularımızı gerçekleştirmemiz gerekmektedir.
Aile Soy ağacı öğrenme işlemi genel olarak hangi soydan geldiğinin öğrenilmesi veya aile efrat bilgisi merak edildiği için öğrenilmek istenmektedir. Ancak ülkemizdeki yasalar gereğince bilgi edinme kanunu olsa bile 4982 sayılı Kanununun 7, 9, 21’inci maddeleri gereğince, alt ve üst soyunu kapsayan nüfus kayıt örneklerinin dışında soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.Aile köklerinizi çok merak ediyor ve bu konu ile ilgili yeterli bilgilere ulaşmak istiyorsanız sizlere önerebileceğimiz şey, soy ağacı araştırma için yeterli verilere sahip olmanızdır.


Nüfus cüzdanlarınızda’ yazan sıra no: sizin ailenizin kayıtlı kaçıncı ferdi olduğunuzu belirtiyor

100’ün üzerinde bir sayıysa bu iki şeyin işaretidir´´
Çok eskiye dayanan resmi kayıtlarınız var muhakkak
Çok kalabalık bir aileden geliyorsunuz:

Eğer bu doğruysa! ben mesela bu ailenin 642 000. ci mensubuyum. Bakar mısınız, ne kadar büyük bir aile! Ya da nüfus kaydım ne kadar eskiye dayanıyor! Yani 1071 Alpaslan’dan alsak bile [ bu bizim tahminimiz, belki başka bir kökteniz ] bu kadar nüfus mantıklı değil. Ailemde benden önce tam 642 bin kişi geçmiş. İnsan böyle Adem´e ulaşır ya:!

Ayrıca resmiyet dışında soyağacı çıkarma konusunda internette çok ilginç programlar da var. Ancak indirirken dikkat etmek lazım, bunların çoğu virüslüdür.

 

Bir cevap yazın